Pytania i odpowiedzi

program banki e-commerce wyciągi bankowe integracje erp jednolity plik kontrolny prowadzenie firmy baza danych problemy inne
program

Ile kosztuje aplikacja emSzmal 3 PRO i jak mogę ją zamówić?

Aby nabyć program wypełnij formularz zamówienia, znajdziesz go na stronie z cennikiem licencji.

Czy przed zakupem można przetestować aplikację?

Oczywiście, każdy użytkownik może pobrać i zainstalować wersję demo. A także poprosić o testowy klucz licencji do programu, aby pozbyć się wszystkich ograniczeń wersji demo.

Jak zmienić wersję DEMO w pełni funkcjonalną aplikację?

Uzyskaj klucz licencji, a następnie wprowadź go w oknie "O programie"->"Ustawienia aplikacji"->"Licencja".
Operacje zaimportowane do programu na wersji DEMO należy usunąć i pobrać ponownie po wprowadzeniu licencji.

W jaki sposób zaktualizować aplikację do najnowszej wersji?

Upewnij się, że twoja licencja pozwala na aktualizację. Pobierz i zainstaluj najnowszą dostępną wersję minimalną aplikacji.
Ilość dni pozostałego okresu bezpłatnych aktualizacji wyświetlana jest na belce tytułowej aplikacji.
W przypadku korzystania z tej samej bazy danych na kilku stanowiskach wszystkie stanowiska powinny posiadać zainstalowaną tę samą wersję aplikacji.

Czy korzystanie z programu jest w pełni bezpieczne?

Tak. Po pierwsze, komunikacja między programem a serwisem bankowości internetowej realizowana jest w identyczny sposób jak połączenie z użyciem przeglądarki internetowej. To znaczy, że przesyłane dane są szyfrowane za pomocą protokołu TLS\SSL. Po drugie, aplikacja emSzmal 3 nigdy nie wykonuje połączeń do adresów internetowych spoza listy obsługiwanych serwisów internetowych. Możesz zatem ustawić sztywne reguły połączeń na wbudowanej w system zaporze ogniowej (firewallu) bez obawy, że program przestanie działać. Po trzecie, nie musisz zapisywać swojego loginu i hasła w programie, lecz gdy się na to zdecydujesz masz pewność, że nikt poza Tobą nie uzyska do nich dostępu ze względu na użycie szyfrowania kluczowych danych użytkownika przy zapisie do bazy danych. Pamiętaj również o tym, że aby wykonać jakąkolwiek dyspozycję w serwisie bankowości internetowej nie wystarczy znajomość samego loginu i hasła użytkownika.

Jak uwolnić użytkownika od konieczności wpisywania namiarów na bazę danych przy starcie aplikacji?

Zapisz ustawienia bazy danych do pliku korzystając z opcji "Zapamiętaj" widocznej w oknie logowania. Operacja ta utworzy plik o nazwie database.dat w katalogu z ustawieniami programu. Na jego podstawie możesz utworzyć skrót do programu o postaci:
emSzmal3.exe -db:"C:\Users\ <uzytkownik>\ AppData\ Roaming\ emSzmal 3\ database.dat"-l:<login>-p:<haslo>
np.
emSzmal3.exe -db:"C:\Users\Tomek\ AppData\ Roaming\ emSzmal 3\ database.dat"-l:Szef-p:szef

Jak przyspieszyć uruchamianie aplikacji emSzmal 3?

Aplikacja instalowana jest domyślnie z wszystkimi dostępnymi rozszerzeniami (są to pliki Notify*.dll w katalogu instalacyjnym programu). Możesz usunąć wszystkie te, z których nie korzystasz. Przykładowo, usuń plik NotifySubiektGT.dll jeśli nie korzystasz z automatycznych eksportów do programu Subiekt GT.

banki

Program odczytuje saldo rachunku bankowego, jednak nie pobiera historii operacji.

Sprawdź, czy opcja "automatycznie pobieraj historię operacji przy sprawdzaniu salda" w ustawieniach tego rachunku jest włączona.

Ile rachunków bankowych można dodać do programu?

Możesz dodać dowolną ilość rachunków ze wszystkich obsługiwanych banków (serwisów internetowych).

Czy program umożliwia sprawdzanie kont bankowych według ustalonego harmonogramu?

Tak, możesz ustawić harmonogram monitora rachunków dla dni roboczych, sobót i niedziel z dokładnością do 15 minut.

Jak wypełnić pole "Kontekst (profil użytkownika lub firmy)" w oknie danych do logowania dla danego banku?

Podpowiedź, co wpisać w tym polu uzyskasz po nakierowaniu myszki na to właśnie pole lub na ostatnich stronach dokumentacji.

Program nie łączy się z moim bankiem. Co robić?

Sprawdź, czy posiadasz najnowszą dostępną wersję aplikacji emSzmal 3 oraz zaloguj się do banku przez przeglądarkę internetową, aby potwierdzić, że serwis transakcyjny jest dostępny i działa poprawnie. Jeśli problem nie ustąpił, prześlij pełny komunikat błędu.

Jak dodać program emSzmal 3 do listy zaufanych urządzeń w banku?

Uruchom aplikację i przejdź do okna "O programie", kliknij przycisk "Urządzenie zaufane (Chrome \ Edge)" i postępuj według dalszych instrukcji.
Lista obsługiwanych serwisów transakcyjnych dostępna jest w dokumentacji programu.

Jakie banki spółdzielcze z grupy SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa) są obsługiwane przez program?

Obsługiwane są wszystkie banki spółdzielcze korzystające z bankowości internetowej SGB24 / SGB24 Biznes (lista) oraz wybrane banki spółdzielcze z grupy SGB korzystające z systemu transakcyjnego Asseco EBP, I-BS eBO eBank Online lub Novum Internet Banking.

Jakie banki spółdzielcze z grupy BPS (Banku Polskiej Spółdzielczości) są obsługiwane przez program?

Obsługiwany jest BPS Bank S.A. z siedzibą w Warszawie oraz wybrane banki spółdzielcze z grupy BPS korzystające z systemu transakcyjnego I-BS eBO eBank Online, Novum Internet Banking lub SoftNet eBankNet / eCorpoNet 2.0.

e-commerce

Posiadam jeden rachunek firmowy i dwa różne sklepy internetowe działające na platformie Shoper oraz PrestaShop. Czy mogę księgować przelewy w obu sklepach jednocześnie?

Tak, pod jeden rachunek bankowy można "podpiąć" dowolną ilość pluginów w dowolnej konfiguracji, w tym pluginów automatycznego księgowania przelewów w sklepach internetowych.

Jak importować zestawienia pobrań kurierskich GLS, UPS, DHL, FedEx, Inpost, Pocztex z plików CSV lub Excel?

Załóż rachunek techniczny w programie emSzmal 3, następnie w oknie importu operacji z pliku wybierz format (CSV, XLS, XLSX) i pozycję "pobrania kurierskie" jako "kategorię importu".

Jak importować historię wpłat, wypłat i zwrotów z Allegro Finanse (PayU, Przelewy24)

Dodaj nowy rachunek i powiąż go z serwisem transakcyjnym "Allegro Finanse (REST API)". Do Allegro Finanse możesz logować się za pomocą swojego loginu i hasła lub opcjonalnie za pomocą tokena dostępu, wygenerowanego tej stronie.

Czy mogę importować transakcje z serwisów płatności internetowych / bramek płatniczych do mojego systemu księgowego?

Tak, możliwy jest import płatności z serwisów Autopay, Braintree, CashBill, Cinkciarz Pay, DotPay, ING iMoje, InPost Pay, Klarna, PayPal, PayU, PeP Online, Przelewy24, Revolut, Stripe, TPay oraz Wise do dowolnego oprogramowania księgowego obsługiwanego przez aplikację emSzmal 3.

Gdzie znajdę dane dostępowe do API serwisu Braintree?

Otwórz stronę Settings-> API -> API Keys, aby wygenerować nowe dane dostępowe użyj opcji "Generate New API Key".

Gdzie znajdę dane dostępowe do API Cinkciarz Pay?

Zaloguj się do panelu akceptanta, z menu głównego wybierz Panel sprzedawcy->Konfiguracja, następnie kliknij przycisk "Wygeneruj nowe dane dostępowe".
Zapisz wygenerowane dane dostępowe: "Identyfikator klienta API" oraz "Hasło klienta API". Dodatkowo ustaw parametr konfiguracyjny rachunku BaseURL adresami API CINKCIARZ_OIDC_HOST, CINKCIARZ_PAY_HOST, np. BaseURL=https://oidc.ckpl.us,https://pay-api.ckpl.io;

Jak uzyskać dane dostępowe do API serwisu płatności odroczonych Klarna?

Zaloguj się do panelu akceptanta, z menu głównego wybierz Ustawienia->Dane uwierzytelniające API Klarna, następnie kliknij link "Wygeneruj nowe dane uwierzytelniające API Klarna".

Gdzie mogę wygenerować dane dostępowe do serwisu PayPal Business (REST API)?

Dane te można wygenerować w serwisie PayPal - Narzędzia-> Wszystkie narzędzia-> Integracja systemu PayPal-> Witryna programistów.
Otwórz „Dashboard” (dostępny z menu użytkownika) i dodaj nową aplikację o nazwie „emSzmal3” w sekcji REST API apps.

Jak wygenerować dane dostępowe do konta Revolut Business (Business API)?

Aby aktywować dostęp do swojego konta Revolut Business (sald rachunków oraz historii transakcji) w serwisie Revolut za pośrednictwem „API dla firm”, wykonaj czynności opisane na tej stronie.

Jak wygenerować dane dostępowe do konta Revolut Merchant (Merchant API)?

Aby móc pobierać historię transakcji ze swojego konta handlowca (Revolut Merchant account), zaloguj się na konto Revolut Business, wejdź w ustawienia, klikając na nazwie profilu. Następnie przewiń ekran do sekcji „Interfejsy API” i kliknij link „API Handlowca”. Wygeneruj produkcyjny klucz API i wprowadź go w aplikacji.

Gdzie znajdę dane dostępowe do API serwisu Stripe?

Otwórz stronę Developers-> API Keys, aby wygenerować nowe dane dostępowe użyj opcji "Create restricted key" i zaznacz uprawnienie "Balance" w trybie tylko do odczytu.

Gdzie znajdę dane dostępowe do API serwisu Wise?

Zaloguj się do swojego konta, rozwiń menu kontekstowe profilu i wybierz pozycję "Settings". W sekcji "API tokens" stwórz nowy token dostępu w trybie tylko do odczytu, więcej informacji.

wyciągi bankowe

Chciałbym, aby moi pracownicy mieli dostęp jedynie do historii przelewów przychodzących z aktualnego tygodnia. Czy jest taka możliwość?

Tak, wystarczą do tego 3 proste kroki:

  • należy stworzyć filtr uzupełniający zawierający ograniczenie na kwotę przelewu (>0,00) oraz datę księgowania (np. Dzisiaj, Wczoraj, Wcześniej w tym tygodniu)
  • wymusić na użytkownikach korzystanie z filtra uzupełniającego (włączamy uprawnienie "Wymuszaj użycie filtra uzupełniającego")
  • zabrać uprawnienia do korzystania z filtra zaawansowanego (wyłączamy uprawnienie "Dostęp do filtra zaawansowanego")

Jak wyeksportować informacje o operacjach bankowych do programu księgowego w dowolnej kolejności?

Automatyczny import operacji bankowych do programów księgowych eksportuje dane w kolejności chronologicznej - od najstarszej do najnowszej operacji.
Jeśli z jakichś powodów chcesz zmienić kolejność operacji lub wyeksportować tylko wybrane, to najpierw zaimportuj je do aplikacji emSzmal 3.
Następnie posortuj odpowiednio operacje na liście "historia operacji" (np. zmieniając kolejność sortowania na dacie księgowania), zaznacz operacje, które chcesz wyeksportować i prześlij je do odpowiedniego pluginu. Operacje eksportowane za pomocą funkcji "Przekaż wybrane operacje do pluginu...", zapisywane są w docelowym systemie w kolejności wyświetlanej na ekranie (od góry do dołu).

Na liście dostępnych szablonów importu wyciągów nie ma mojego banku? Czy mogę prosić o pomoc?

Tak, proszę przesłać przykładowy plik importu w formacie CSV, XML, MT940, XLS lub XLSX - w miarę możliwości zostanie on dodany.

Czy program umożliwia konwersję wyciągów z formatu CSV do MT940?

Tak, istnieje możliwość importu historii operacji z plików CSV, XML, XLS lub XLSX i konwersji ich do formatu MT940.

Czy program umożliwia konwersję wyciągów do formatu JPK_WB?

Tak, istnieje możliwość konwersji wyciągów do formatu JPK_WB z plików CSV, XML, XLS lub XLSX.

integracje erp

Czy import wyciągów bankowych do programów Insertu z linii GT/nexo wymaga dodatku Sfera?

Nie, dodatek Sfera GT/nexo nie jest wymagany.

Czy import wyciągów bankowych do programów Subiekt nexo, Rewizor nexo, Rachmistrz nexo, Gratyfikant nexo wymaga wersji PRO?

Nie, wersja PRO nie jest konieczna.

Czy w przypadku prowadzenia biura rachunkowego muszę kupić oddzielną licencję na każdy obsługiwany podmiot?

Nie, aplikacja nie ma ograniczenia na ilość obsługiwanych podmiotów (baz danych).

Czy program współpracuje z Symfonią ERP / 50c FK oraz Symfonią 2.0 Finanse i Księgowość?

Tak, aplikacja pozwala na import wyciągów do Symfonii ERP / 50cloud FK, Symfonii ERP Handel oraz Symfonii 2.0 Finanse i Księgowość.

Czy integracja z Comarch ERP XL lub ERP Optima wymaga dostępu do banku za pomocą web service'u (usługi sieciowej)?

Import wyciągów bankowych do systemów Comarch ERP XL, ERP Optima, jak i do każdej innej aplikacji, odbywa się z pominięciem odpłatnych usług sieciowych oferowanych przez banki.

Czy importowane wyciągi mogą automatycznie rozliczać dokumenty handlowe (faktury)?

Tak, funkcja automatycznego rozliczania płatności jest dostępna m.in. w integracji dla Enova365, ERP Optima, Subiekt GT/nexo, Symfonii ERP Finanase i Księgowość oraz WAPRO Mag.

jednolity plik kontrolny

Jak utworzyć wyciąg bankowy w formacie jednolitego pliku kontrolnego JPK_WB?

Odfiltruj operacje, które mają znaleźć się na wyciągu. Wybierz opcję "Eksportuj operacje do pliku...", a następnie w oknie ustawień eksportu jako format pliku wybierz "JPK_WB".
Przed eksportem nie zapomnij uzupełnić danych swojej firmy w ustawieniach programu oraz prawidłowo wypełnić pola w sekcji "Opis wyciągu".

Jak skonwertować plik MT940 do formatu JPK_WB?

Zaimportuj operacje z pliku MT940 (lub innego obsługiwanego formatu) do programu, zaznacz zaimportowane operacje i wyeksportuj je do formatu JPK_WB (XML) - szczegóły.

Czy w programie można wygenerować plik JPK_VAT?

Tak, rejestr VAT dostępny w module "moja firma" pozwala na eksport danych do formatu JPK_VAT, a także JPK_V7M i JPK_V7K.

prowadzenie firmy

Czy w aplikacji emSzmal 3 mogę prowadzić ewidencję przychodów?

Tak, elektroniczna wersja ewidencji przychodów jest zgodna z najnowszym wzorem z roku 2022.
Program pozwala na eksport ewidencji przychodów do formatu jednolitego pliku kontrolnego JPK_EW(3).

Czy w aplikacji emSzmal 3 mogę prowadzić księgę przychodów i rozchodów ?

Tak, elektroniczna wersja księgi przychodów i rozchodów (KPiR) jest zgodna z najnowszym wzorem z roku 2017.
Program pozwala na eksport księgi przychodów i rozchodów do formatu jednolitego pliku kontrolnego JPK_PKPIR(2).

Czy w aplikacji emSzmal 3 mogę prowadzić ewidencję VAT ?

Tak, w programie można dokonywać zapisów w rejestrze sprzedaży i zakupu VAT.
Rejestr VAT można wyeksportować do formatu jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M(2), JPKV7K(2)).

Jakie dokumenty handlowe mogę wystawiać w module "Moja firma"?

W aplikacji emSzmal 3 wystawisz: fakturę VAT, rachunek (fakturę), korektę faktury VAT lub rachunku (faktury), proformę, paragon niefiskalny oraz notę wewnętrzną.

Czy aplikacja pozwala na prowadzenie księgowości wielu firm przez biura rachunkowe?

Tak, program nie posiada ograniczenia na ilość baz danych podmiotów.

Jak umieścić link płatniczy (pay-by-link) na dokumencie sprzedaży?

Zdefiniuj nowy atrybut dokumentu o kodzie "PSPLINK" w słowniku "Atrybuty dokumentów", następnie dodaj ten atrybut do dokumentu sprzedaży z linkiem do szybkiej płatność online.
Możesz także wygenerować link płatniczy bezpośrednio z poziomu aplikacji. W tym celu zaznacz dowolny dokument, a następnie wybierz polecenie "Generuj link płatniczy" z menu kontekstowego.

baza danych

Gdzie zapisywane są pliki bazy danych aplikacji?

Pliki baz danych z rozszerzeniem .mdf tworzone są w katalogu instalacyjnym serwera baz danych SQL Server, czyli <Dysk>:\Program Files\Microsoft SQL Server\<NazwaInstancji>\MSSQL\DATA.

Gdzie tworzony jest backup bazy danych aplikacji?

Plik .bak tworzony jest w katalogu instalacyjnym SQL Servera, czyli <Dysk>:\Program Files\Microsoft SQL Server\<NazwaInstancji>\MSSQL\Backup.

W jaki sposób mogę przenieść bazę danych do chmury Azure?

Przeniesienie bazy danych z serwera SQL do chmury Azure umożliwia aplikacja Microsoft® Data Migration Assistant - zobacz prezentację.

W jaki sposób mogę przenieść lokalną bazę danych na zdalny serwer (SQL Server 2005+)?

Procedura migracji danych została opisana w osobnym dokumencie.

Jak przenieść ustawienia programu emSzmal 3 na nowy komputer?

Wszystkie ustawienia przechowywane są w bazie danych - wystarczy przenieść ją na nowy komputer. Wykonaj kopię zapasową bazy danych i odtwórz ją na nowym komputerze. Zachowaj też opcjonalne pliki konfiguracji z katalogu: dysk:\Users\zalogowany_uzytkownik\AppData\Roaming\emSzmal 3.

problemy

Po restarcie systemu operacyjnego program nie chce się uruchomić i wyświetla komunikat "Wystąpił problem z połączeniem do bazy danych SQL Server (1225)." Co mogę zrobić?

Prawdopodobnie usługa bazy danych została zatrzymana i wymaga ponownego ręcznego wystartowania.
W "Panelu Sterowania" uruchom applet "Usługi", przewiń listę dostępnych usług do pozycji "SQL Server (nazwa_serwera)" i wybierz opcję "Start" ("Uruchom").

inne

Jak zidentyfikować bank odbiorcy po numerze konta?

Aby sprawdzić jaki bank prowadzi dany rachunek wejdź tutaj i wpisz 26-cyfrowy numer rachunku.


emSzmal 3 na facebooku Kontakt